yirmilik diş ağrısı nasıl geçer sorusunun cevabı tam anlamıyla tedavi olmaktır. Ağrı kesiciler vesaire ile sadece ağrıyı ertelersiniz daha yeni yirmilik dişini çektirmiş biri olarak bunları yazmak istedim.

Tabi bu iki gün içinde geçici çözümleri bende aradım internetten fakat çare olmadığını anladım ağrı kesici içmek ağrıyı biraz dindirmek ve uyuyabilmek için en iyi çözüm gibi gözüküyor diğer alternatif yöntemler rakı basmak , zeytin ıssırmak , ekmek basmak gibi yöntemlerin yirmlik diş ağrısına en ufak etkisi olmadğını söylemek istiyorum çürük ağrılarında belki biraz etkisi olabilir.

Öncelikle 2 gün çekitiğim ağrıdan sonra hemen diş hekimimin yolunu tuttum ve daha dışarıda gözükmeyen canımı yakan ve diğer dişlere baskı yapan yirmilik dişimi muayene eden hekimim ilk iş olarak panaromik röntgen istedi ve diğer dişlere yaptığı baskı ortaya çıktı ardından şişiklik için antibiyotik tedavisi verdi iğne ile olan antibiyotiğin etkisinin daha iyi olacağını söylemesiyle iğne olmayı tercih ettim fakat tabi iğne olmanında zorluğunu gördüm eczanelerde iğne yapılmıyor özel hastanede para alınıyor 3 veya 5 TL gibi rakamlar  alınıyor enjektör götürmek kaydıyla sağlık ocaklarında ücretsiz yapılıyor.

7 günlük antibiyotik tedavisiyle şişlik geçti ve ağrı azaldı sıra geldi dişin çekilmesine.

Yirmilik Dişin Çekilmesi

Antibiyotiklerin kullanılmasından sonra iltihabı geçen dişim çekilmeye hazır oldu iyi bir cerrah olan diş hekimi tercih edilmesi gerektiğini söyleyebilirim. Eğer dişiniz derinin üzerindeyse normal bir diş çekimi gibi çekilebilmekte ve sonrasıda çok ağrılı olmamaktadır.

Fakat görünmeyen derinin altında olan bir diş çekimi daha sanıcılı olduğunu söyleyebilirim deri kesilerek diş açığa çıkartılıyor ve ardından çekiliyor.Daha sonra yarığın büyüklüğüne göre dikiş atılıyor.

Bu operasyon sonrasında antibiyotik ve ağrı kesici tedavisi devam ediyor ve dişin çekildiği yerin şişmesi söz konusu buz uygulamanızı tavsiye edebilirim.Herkese tavsiyem diş ağrısı başladığı gibi iyi bir diş hekimine başvurmaları olacaktır.

Yazımın bilimsel bir yanı olmamakla birlikte tamamen başımdan geçen ağrı ve sonrasında yaşadıklarımı anlattım herkese sağlıklı günler dilerim.

Sağlıcakla kalın…